Skip to content

59 Forest AvenueParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2013

Property Information

Block1409
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,507
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$338,300
55%
Improvement Value:$275,200
45%
Total Assessment$613,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,442+3.3%
2024$8,170+11.0%
2023$7,360+5.4%
2022$6,983+11.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950