Skip to content

207 Forest AvenueParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2005

Property Information

Block3404
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,572
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,000
60%
Improvement Value:$270,500
40%
Total Assessment$682,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,714+2.8%
2024$9,453+6.6%
2023$8,867+4.7%
2022$8,468-3.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954