Skip to content

66 Buckthorn CourtParamus, NJ 07652

Built 2001

Last Sale Price
$945,000
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block1603
Lot5.01
QualifierC0066
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionDEERFIELD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
44%
Improvement Value:$519,500
56%
Total Assessment$919,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,058+2.9%
2024$12,695+7.5%
2023$11,815+4.5%
2022$11,309+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$945,000

From:

To:

Sq Ft2,308DeedBook 5030, Page 1962Recorded7/6/2023

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft2,308DeedBook 9402, Page 198Recorded9/10/2007

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

DeedBook 8431, Page 719NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/28/2001

Property Built

Built

Year Built: 2001