Skip to content

90 Buckthorn CourtParamus, NJ 07652

Built 2001

Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Dec 5, 2024

Property Information

Block1603
Lot5.01
QualifierC0090
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionBRETTONWOODS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
44%
Improvement Value:$503,400
56%
Total Assessment$903,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,825+2.8%
2024$12,470+7.5%
2023$11,603+4.5%
2022$11,106+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$980,000

From:

To:

Sq Ft2,308DeedBook 5403, Page 66Recorded1/14/2025

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,308DeedBook 8659, Page 946Recorded2/23/2004

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,287DeedBook 8618, Page 889Recorded10/2/2003

Property Sale

Sale
$494,010

From:

To:

Sq Ft2,287DeedBook 8405, Page 45NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/24/2001

Property Built

Built

Year Built: 2001