Skip to content

W 30 Century RoadParamus, NJ 07652

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$12,400,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block1802
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,117,500
9%
Improvement Value:$10,758,600
91%
Total Assessment$11,876,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$174,867+0.3%
2024$174,365+5.6%
2023$165,054+1.0%
2022$163,468+20.1%
Property History

Property Sale

Sale
$12,400,000

From:

To:

DeedBook 5524, Page 1775Recorded6/11/2025

Property Sale

Sale
$11,000,000

From:

To:

DeedBook 1193, Page 746NU CodeFamily (1)Recorded11/15/2012

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$3,650,000

From:

To:

DeedBook 8239, Page 969NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/11/2000