Skip to content

W 40 Century RoadParamus, NJ 07652

Built 1968
Commercial

Last Sale Price
$2,501,000
Last Sale Date
Jul 26, 2004

Property Information

Block1802
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage11,310
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,125,000
23%
Improvement Value:$3,851,700
77%
Total Assessment$4,976,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$73,331+0.2%
2024$73,156+9.4%
2023$66,876+3.7%
2022$64,491+18.9%
Property History

Property Sale

Sale
$2,501,000

From:

To:

DeedBook 8707, Page 351NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded7/28/2004

Property Built

Built

Year Built: 1968