Skip to content

E 80 Century RoadParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block2001
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SCBS
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,794
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,000
41%
Improvement Value:$593,000
59%
Total Assessment$1,005,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,279+16.2%
2024$12,293+8.3%
2023$11,348+5.1%
2022$10,798-9.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,225,000

From:

To:

Sq Ft2,794DeedBook 5061, Page 515Recorded8/18/2023

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft2,904DeedBook 2838, Page 543Recorded1/17/2018

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,904DeedBook 2374, Page 1930NU CodeUndivided interest (8)Recorded9/15/2016

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

Sq Ft2,904DeedBook 8686, Page 443NU CodeUndivided interest (8)Recorded5/27/2004

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 7322, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1950