Skip to content

179 Hebberd AvenueParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Nov 3, 2016

Property Information

Block3308
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,892
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,800
47%
Improvement Value:$470,800
53%
Total Assessment$888,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,406+3.1%
2024$12,030+8.5%
2023$11,092+5.2%
2022$10,546-1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$830,000

From:

To:

Sq Ft2,892DeedBook 2459, Page 2459Recorded12/7/2016

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft2,892DeedBook 128, Page 35Recorded6/3/2009

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 8546, Page 159Recorded2/3/2003

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 8266, Page 782NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/20/2000

Property Built

Built

Year Built: 1952