Skip to content

85 Andrea CourtParamus, NJ 07652

Built 1997

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
May 19, 1997

Property Information

Block2101
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,012
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,600
34%
Improvement Value:$823,900
66%
Total Assessment$1,239,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,697+2.8%
2024$17,216+7.3%
2023$16,049+5.2%
2022$15,261-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

DeedBook 7973, Page 451NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/23/1997

Property Built

Built

Year Built: 1997