Skip to content

89 Knollwood DriveParamus, NJ 07652

Built 2018

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 5, 2016

Property Information

Block2102
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,146
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,400
31%
Improvement Value:$932,400
69%
Total Assessment$1,347,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,266+2.7%
2024$18,756+8.7%
2023$17,256+5.2%
2022$16,400-18.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,146DeedBook 2358, Page 784Recorded8/31/2016