Skip to content

80 Brown CircleParamus, NJ 07652

Built 1971

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 15, 1995

Property Information

Block2105
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$404,700
43%
Improvement Value:$544,500
57%
Total Assessment$949,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,515+2.9%
2024$13,140+7.3%
2023$12,245+5.2%
2022$11,634-10.8%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 7796, Page 600NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/20/1995

Property Built

Built

Year Built: 1971