Skip to content

116 Brown CircleParamus, NJ 07652

Built 1971

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Apr 14, 2021

Property Information

Block2107
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,228
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,900
41%
Improvement Value:$598,000
59%
Total Assessment$1,016,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,481+2.9%
2024$14,073+7.4%
2023$13,105+5.3%
2022$12,449-5.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

Sq Ft4,228DeedBook 4177, Page 266Recorded6/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 1971