Skip to content

E 35 Century Rd. No.Paramus, NJ 07652

Built 1980

Last Sale Price
$582,500
Last Sale Date
Nov 26, 2013

Property Information

Block2509
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,282
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$359,600
43%
Improvement Value:$479,100
57%
Total Assessment$838,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,647+3.5%
2024$11,249+7.9%
2023$10,422+5.3%
2022$9,902-7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$582,500

From:

To:

Sq Ft4,282DeedBook 1585, Page 320Recorded12/17/2013

Property Built

Built

Year Built: 1980