Skip to content

112 Brown CircleParamus, NJ 07652

Built 1971

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 12, 2017

Property Information

Block2107
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,700
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$401,300
34%
Improvement Value:$779,500
66%
Total Assessment$1,180,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,875+2.7%
2024$16,435+5.9%
2023$15,515+5.1%
2022$14,762+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$870,000

From:

To:

Sq Ft4,634DeedBook 8565, Page 212Recorded4/8/2003

Property Built

Built

Year Built: 1971