Skip to content

177 Route 17Paramus, NJ 07652

Built 1970
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$5,500,000
Last Sale Date
Nov 19, 2025

Property Information

Block2502
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,040,000
50%
Improvement Value:$2,070,800
50%
Total Assessment$4,110,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$60,271+0.3%
2024$60,098+11.7%
2023$53,786+3.7%
2022$51,868+19.6%
Property History

Property Sale

Sale
$5,500,000
DeedBook 5713, Page 1076Recorded1/30/2026

Property Built

Built

Year Built: 1970