Skip to content

185 Route 17Paramus, NJ 07652

Built 1952
Commercial

Last Sale Price
$4,750,000
Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block2502
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,240,000
34%
Improvement Value:$4,429,100
66%
Total Assessment$6,669,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$100,758+0.3%
2024$100,468+11.1%
2023$90,466+1.0%
2022$89,596-8.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$4,750,000

From:

To:

DeedBook 2936, Page 2210Recorded5/10/2018

Property Built

Built

Year Built: 1952