Skip to content

167 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2017

Property Information

Block2507
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,982
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,900
61%
Improvement Value:$246,900
39%
Total Assessment$635,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,925+3.3%
2024$8,636+8.9%
2023$7,931+5.4%
2022$7,525-2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft1,753DeedBook 9447, Page 428NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/14/2007

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

DeedBook 7719, Page 573Recorded8/4/1994

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 7475, Page 369

Property Built

Built

Year Built: 1926