Skip to content

210 Lentz AveParamus, NJ 07652

Built 1948

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 18, 2019

Property Information

Block4605
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,665
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
62%
Improvement Value:$237,100
38%
Total Assessment$624,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,707+2.9%
2024$8,458+9.3%
2023$7,739+5.6%
2022$7,329-8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,665DeedBook 3318, Page 646NU CodeFamily (1)Recorded8/9/2019

Property Built

Built

Year Built: 1948