Skip to content

53 Croton PlaceParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jun 8, 2017

Property Information

Block2510
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,700
62%
Improvement Value:$255,200
38%
Total Assessment$666,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,334+3.2%
2024$9,041+8.7%
2023$8,320+5.3%
2022$7,903+8.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 2657, Page 2129Recorded7/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1952