Skip to content

194 Denver RdParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Jul 24, 2020

Property Information

Block2510
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,600
57%
Improvement Value:$305,900
43%
Total Assessment$719,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,086+3.2%
2024$9,773+6.0%
2023$9,221+8.1%
2022$8,533+31.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 3695, Page 1921Recorded9/8/2020

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 3349, Page 45Recorded9/14/2019

Property Built

Built

Year Built: 1951