Skip to content

76 Colorado RoadParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 22, 2014

Property Information

Block2510
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,495
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,300
58%
Improvement Value:$295,900
42%
Total Assessment$704,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,871+3.2%
2024$9,564+8.7%
2023$8,801+5.3%
2022$8,361+13.8%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,495DeedBook 1740, Page 2073Recorded9/2/2014

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 7402, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1952