Skip to content

65 Harmon DriveParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
May 21, 2023

Property Information

Block2511
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$434,400
63%
Improvement Value:$256,100
37%
Total Assessment$690,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,671+3.0%
2024$9,387+12.0%
2023$8,378+5.1%
2022$7,969+23.3%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 5014, Page 1056Recorded6/14/2023

Property Sale

Sale
$416,700

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 1530, Page 779NU CodeFamily (1)Recorded10/1/2013

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook 7538, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1953