Skip to content

61 Harmon DriveParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 2017

Property Information

Block2511
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,600
59%
Improvement Value:$287,100
41%
Total Assessment$695,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,749+2.8%
2024$9,485+7.2%
2023$8,849+5.1%
2022$8,418+3.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953