Skip to content

64 Croton PlaceParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block2511
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,298
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,000
48%
Improvement Value:$447,200
52%
Total Assessment$858,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,077+6.0%
2024$11,390+13.7%
2023$10,015+5.3%
2022$9,508+4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft2,298DeedBook 5048, Page 27Recorded7/28/2023

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft2,288DeedBook 2954, Page 734Recorded5/31/2018

Property Built

Built

Year Built: 1952