Skip to content

169 Spring Valley RdParamus, NJ 07652

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2024

Property Information

Block2609
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,898
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,200
44%
Improvement Value:$458,700
56%
Total Assessment$823,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,526+3.1%
2024$11,178+9.1%
2023$10,242+5.6%
2022$9,702-15.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft2,914DeedBook 2256, Page 186Recorded5/10/2016

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft2,914DeedBook 9419, Page 104Recorded10/2/2007

Property Built

Built

Year Built: 1947