Skip to content

305 Haywood DrParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2022

Property Information

Block3707
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$409,400
49%
Improvement Value:$432,700
51%
Total Assessment$842,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,597+3.2%
2024$11,235+8.8%
2023$10,324+5.3%
2022$9,800-4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951