Skip to content

206 Norman WayParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Aug 10, 1998

Property Information

Block2709
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,500
60%
Improvement Value:$263,000
40%
Total Assessment$649,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,226+3.2%
2024$8,942+7.3%
2023$8,336+8.5%
2022$7,682+8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 8098, Page 390Recorded9/3/1998

Property Built

Built

Year Built: 1955