Skip to content

16 Shelby AvenueParamus, NJ 07652

Built 1964

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
May 5, 2025

Property Information

Block1208
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,248
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,500
54%
Improvement Value:$335,500
46%
Total Assessment$732,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,103+2.7%
2024$9,838+6.5%
2023$9,239+5.2%
2022$8,784+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 5517, Page 276Recorded6/2/2025

Property Built

Built

Year Built: 1964