Skip to content

50 Hemlock DriveParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Aug 15, 2016

Property Information

Block3207
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,396
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,600
31%
Improvement Value:$860,300
69%
Total Assessment$1,246,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,712+2.8%
2024$17,231+8.1%
2023$15,936+5.3%
2022$15,130-11.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000

From:

To:

Sq Ft3,396DeedBook 2360, Page 305Recorded9/1/2016

Property Sale

Sale
$990,000

From:

To:

Sq Ft3,396DeedBook 380, Page 1501NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/11/2010

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 9558, Page 1NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/16/2008

Property Built

Built

Year Built: 2002