Skip to content

30 Hemlock DriveParamus, NJ 07652

Built 1969

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Sep 23, 2024

Property Information

Block3207
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,312
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,900
43%
Improvement Value:$524,600
57%
Total Assessment$913,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,319+3.0%
2024$10,993+23.7%
2023$8,885+5.2%
2022$8,442+9.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft2,312DeedBook 5417, Page 1311Recorded1/31/2025

Property Sale

Sale
$665,000

From:

To:

Sq Ft1,696DeedBook 4305, Page 1392Recorded7/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 1969