Skip to content

321 Bullard AvenueParamus, NJ 07652

Built 2012

Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
Apr 1, 2013

Property Information

Block3810
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,392
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
29%
Improvement Value:$936,600
71%
Total Assessment$1,323,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,813+2.5%
2024$18,354+7.8%
2023$17,020+5.2%
2022$16,175-11.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$960,000

From:

To:

Sq Ft3,392DeedBook 1377, Page 1702NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/3/2013

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 1057, Page 1792Recorded6/4/2012

Property Built

Built

Year Built: 2012