Skip to content

59 Wyoming RdParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Oct 13, 2016

Property Information

Block3210
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,492
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$416,400
55%
Improvement Value:$345,800
45%
Total Assessment$762,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,696+3.2%
2024$10,367+9.0%
2023$9,507+5.3%
2022$9,025+20.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft1,492DeedBook 2434, Page 1563NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/14/2016

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,492DeedBook 1958, Page 2093Recorded6/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950