Skip to content

64 Hemlock DriveParamus, NJ 07652

Built 1957
Other Exempt

Last Sale Price
$580,800
Last Sale Date
Jul 7, 2017

Property Information

Block3210
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,518
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,000
61%
Improvement Value:$260,300
39%
Total Assessment$667,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$7,972+0.7%
2021$7,920+4.1%
2020$7,611+1.8%
2019$7,478+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$580,800

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 2677, Page 1576Recorded7/27/2017

Property Sale

Sale
$341,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 8311, Page 74NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/2/2000

Property Built

Built

Year Built: 1957