Skip to content

223 Hillcrest DrParamus, NJ 07652

Built 2019

Last Sale Price
$1,130,000
Last Sale Date
Nov 30, 2020

Property Information

Block3211
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,723
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,000
30%
Improvement Value:$952,800
70%
Total Assessment$1,360,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,361+2.7%
2024$18,859+7.9%
2023$17,484+5.2%
2022$16,618-2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,130,000

From:

To:

Sq Ft3,723DeedBook 4112, Page 1851Recorded4/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 2893, Page 461Recorded3/28/2018