Skip to content

89 Wyoming RdParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 24, 2019

Property Information

Block3214
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,436
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,000
65%
Improvement Value:$216,400
35%
Total Assessment$624,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,728+3.3%
2024$8,452+8.7%
2023$7,779+5.2%
2022$7,394+11.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,436DeedBook 3486, Page 1069NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/31/2020

Property Built

Built

Year Built: 1952