Skip to content

82 Hemlock DriveParamus, NJ 07652

Built 1957

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Mar 9, 2005

Property Information

Block3214
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,000
62%
Improvement Value:$247,400
38%
Total Assessment$654,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,184+2.9%
2024$8,923+8.6%
2023$8,215+5.2%
2022$7,808+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft1,484DeedBook 8794, Page 125Recorded3/28/2005

Property Built

Built

Year Built: 1957