Skip to content

225 Ehret StParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Apr 30, 2013

Property Information

Block3306
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,726
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$427,500
63%
Improvement Value:$248,400
37%
Total Assessment$675,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,352+3.2%
2024$9,060+9.4%
2023$8,285+5.2%
2022$7,873-2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,726DeedBook 1384, Page 2483Recorded5/9/2013

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 8312, Page 996NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/6/2000

Property Built

Built

Year Built: 1951