Skip to content

229 Ehret StreetParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 12, 2001

Property Information

Block3306
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$426,900
70%
Improvement Value:$182,400
30%
Total Assessment$609,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,398+3.3%
2024$8,133+9.6%
2023$7,422+5.3%
2022$7,050+9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 8343, Page 527NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/24/2001

Property Built

Built

Year Built: 1951