Skip to content

228 Bogert PlaceParamus, NJ 07652

Built 2021

Last Sale Price
$1,605,000
Last Sale Date
Feb 9, 2023

Property Information

Block3306
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,568
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$429,800
26%
Improvement Value:$1,231,000
74%
Total Assessment$1,660,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,491+2.9%
2024$22,821+193.3%
2023$7,782+5.2%
2022$7,394-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,605,000

From:

To:

Sq Ft4,568DeedBook 4962, Page 1369Recorded3/30/2023

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,528DeedBook 4487, Page 1112Recorded12/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021