Skip to content

245 Spring Valley RdParamus, NJ 07652

Built 1948

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Mar 27, 2025

Property Information

Block3307
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SCBSG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,669
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$381,200
62%
Improvement Value:$236,300
38%
Total Assessment$617,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,562+3.3%
2024$8,291+9.5%
2023$7,569+5.5%
2022$7,176+5.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,669DeedBook 5483, Page 924Recorded4/16/2025

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,441DeedBook 8675, Page 384Recorded4/23/2004

Property Built

Built

Year Built: 1948