Skip to content

170 Haase AveParamus, NJ 07652

Built 2015

Last Sale Price
$1,425,000
Last Sale Date
May 6, 2022

Property Information

Block3307
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,871
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,800
32%
Improvement Value:$838,500
68%
Total Assessment$1,226,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,208+2.5%
2024$16,785+7.9%
2023$15,553+5.2%
2022$14,778-6.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,425,000

From:

To:

Sq Ft2,871DeedBook 4705, Page 467Recorded6/8/2022

Property Sale

Sale
$1,030,000

From:

To:

Sq Ft2,783DeedBook 2297, Page 1184NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/23/2016

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 1891, Page 452Recorded3/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$143,600

From:

To:

DeedBook 7635, Page 281Recorded9/13/1993