Skip to content

135 Haase AvenueParamus, NJ 07652

Built 2016

Last Sale Price
$1,515,000
Last Sale Date
Oct 15, 2024

Property Information

Block3809
Lot43
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,039
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,800
31%
Improvement Value:$868,300
69%
Total Assessment$1,256,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,205+2.5%
2024$16,782+7.9%
2023$15,549+5.2%
2022$14,774+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,515,000

From:

To:

Sq Ft3,039DeedBook 5442, Page 1800Recorded3/4/2025

Property Sale

Sale
$995,000

From:

To:

Sq Ft3,020DeedBook 2978, Page 1834Recorded6/27/2018

Property Sale

Sale
$344,000

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 2281, Page 2464NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016