Skip to content

223 Spring Valley RdParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jan 17, 2006

Property Information

Block3307
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,622
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,300
29%
Improvement Value:$907,300
71%
Total Assessment$1,270,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,986+2.7%
2024$17,511+8.2%
2023$16,191+5.3%
2022$15,379-9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,622DeedBook 9001, Page 353Recorded1/24/2006

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 8268, Page 73NU CodeSheriff sale (12)Recorded4/27/2000