Skip to content

169 Coombs DrParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 9, 2005

Property Information

Block3307
Lot40
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,400
72%
Improvement Value:$166,800
28%
Total Assessment$586,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,068+3.3%
2024$7,813+9.6%
2023$7,125+5.3%
2022$6,768+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 8961, Page 183Recorded11/29/2005

Property Built

Built

Year Built: 1951