Skip to content

342 Oradell AvenueParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 13, 2024

Property Information

Block7117
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage984
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,500
68%
Improvement Value:$154,300
32%
Total Assessment$482,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,736+2.8%
2024$6,553+7.2%
2023$6,113+5.3%
2022$5,804-12.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$177,000

From:

To:

DeedBook 7732, Page 300Recorded9/20/1994

Property Built

Built

Year Built: 1953