Skip to content

179 Lawrence DriveParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block3311
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,820
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,000
36%
Improvement Value:$735,000
64%
Total Assessment$1,152,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,232+2.8%
2024$15,794+8.4%
2023$14,577+5.3%
2022$13,845-8.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft2,820DeedBook 5066, Page 1370Recorded8/24/2023

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 7898, Page 7Recorded7/30/1996