Skip to content

188 Lozier CourtParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$297,500
Last Sale Date
Jul 19, 1996

Property Information

Block3311
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,406
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$437,700
56%
Improvement Value:$338,700
44%
Total Assessment$776,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,792+1.4%
2024$10,638+9.0%
2023$9,757+5.1%
2022$9,280+11.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$297,500

From:

To:

DeedBook 7913, Page 747Recorded9/24/1996

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 7410, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1951