Skip to content

185 Lawrence DriveParamus, NJ 07652

Built 2019

Last Sale Price
$1,380,888
Last Sale Date
Nov 22, 2019

Property Information

Block3311
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,220
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,000
27%
Improvement Value:$1,137,400
73%
Total Assessment$1,554,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,856+2.7%
2024$21,286+8.6%
2023$19,598+5.6%
2022$18,559+16.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,380,888

From:

To:

Sq Ft3,220DeedBook 3477, Page 171NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/27/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,763DeedBook 3104, Page 79NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/9/2018

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

DeedBook 7940, Page 736Recorded1/10/1997