Skip to content

200 Lawson PlaceParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$979,000
Last Sale Date
May 18, 2005

Property Information

Block3312
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,406
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$441,900
35%
Improvement Value:$820,400
65%
Total Assessment$1,262,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,818+2.7%
2024$17,345+8.2%
2023$16,031+5.2%
2022$15,239-6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$979,000

From:

To:

Sq Ft1,406DeedBook 8858, Page 353Recorded8/3/2005

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,406DeedBook 8688, Page 245Recorded6/3/2004

Property Built

Built

Year Built: 2002