Skip to content

228 Spring Valley RdParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$789,000
Last Sale Date
Sep 26, 2024

Property Information

Block3401
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$338,300
55%
Improvement Value:$278,400
45%
Total Assessment$616,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,723+3.0%
2024$7,501+9.2%
2023$6,871+5.2%
2022$6,530+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$789,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 5360, Page 539Recorded11/7/2024

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 5167, Page 56Recorded1/25/2024

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,183DeedBook 625, Page 446NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/4/2011

Property Built

Built

Year Built: 1950